הסדרי חוב

הסדרי חוב

אם חשבתם שלהיכנס לחובות עמוקים עם הבנק זה כמו להיכנס לרחוב ללא מוצא, תתפלאו לגלות כי יש מוצא, ואפילו כמה. לפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם חוב לבנק, ואיך אפשר להיפטר ממנו, גם אם לפעמים זה נראה כמעט בלתי אפשרי.
חובות גדולים היא צרה שרבים שותפים לה. תקראו לזה חוסר מודעות פיננסית, תקראו לזה התנהלות כלכלית לוקה בחסר, תקראו לזה פזרנות או חוסר אחריות, האמת היא שזה בכלל לא משנה איך תקראו לזה. העובדה בשטח היא שלרבים מהאוכלוסייה בישראל קיים חוב לבנק, וכשהדבר מגיע לכך, רובנו לא יודעים איך להתמודד עם זה.

מהן הדרכים העומדות בפני הבנק על מנת לגבות את החוב?
חוב לבנק בעצם מאפשר לבנקים לפעול בכל דרך חוקית העומדת לרשותם בכדי להוביל למצב של כיסוי החוב על ידי החייב – וזו זכותם הטבעית. ישנן דרכים שונות בהן הבנק יכול לנקוט על מנת לגבות את חובותיו, ביניהן:
• הגשת תביעה כנגד החייבים
• במידה ומדובר בחברה – מינוי כונס נכסים וכניסה להליך פירוק חברות
• פתיחת תיק בהוצאה לפועל אשר במסגרתו הליכים כגון – הוצאת צווי עיקול כנגד החייב, הוצאת צו מניעת יציאה מהארץ, ועוד מיני טלטלות אחרות שמקשות מאוד את החיים
• פתיחה בבקשה להליכי פשיטת רגל ועוד…

האם יש לי סיכוי להגיע להסדר חוב עם הבנק?
רבים המקרים בהם אדם שבחובות נוטה לחשוב כי אין לו סיכוי כנגד הבנק, אולם אין זה מדויק. מכיוון שהבנקים הנם גוף עסקי לכל עניין ודבר, המבקש לחסוך בהוצאת כספים מיותרים, כמו למשל כספים בגין הליכים משפטיים, המוסדות הבנקאיים אף מעודדים גיבוש הסדרי חוב ומעדיפים לקבל סכום חלקי מהחוב על ידי מתן פתרון לחייבים להם, ובכך להימנע מסיטואציה בה הם אינם מקבלים בחזרה שום סכום מן החוב.

מה כלול במסגרת הסדר חוב שכזה?
כאשר מגיעים לניהול משא ומתן עם הבנק, חשוב להבין שאין מדובר ביציאה למלחמה אלא בניסיון להשיג פתרון אפקטיבי ולהגיע להסכם שמקובל על שני הצדדים – שמטרתו להחזיר את החוב ואותך לחיים סדירים. אחרי הכל, זה לא נעים לחיות תחת עיקולים והגבלת חשבונות וכרטיסי אשראי שאינם מכובדים.
במסגרת הסדר חוב, החייב יקבל פריסת תשלומים נוחה והדרגתית המבטיחה כי האיום הרובץ על עליו על בסיס יומיומי ונובע מהליכים שננקטים כנגדו בגין החוב, יימוג. אפשרות נוספת להסדר חוב היא על ידי העברת סכום כסף מזומן לבנק מידי החייב, עבורו הבנק יפחית סכום משמעותי מהחוב.